AcasaPortalCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Paradise Kiss

In jos 
AutorMesaj
YusukeInuyasha
Mod
Mod

Data de înscriere : 03/01/2008
Localizare : Feudal Japan

MesajSubiect: Paradise Kiss   Mier Ian 16, 2008 6:11 pm

Ceea ce vreau sa precizez este ca Paradise Kiss e facut de studiourile Madhouse, si stim cu totii ce inseamna asta >:) (sunt renumiti pentru Vampire Hunter D, Record of Lodoss War, Ninja Scroll, Trigun, Metropolis, Chobits, Tokyo Godfathers, Tenjou Tenge, Black Lagoon, si sunt sigur ca lista va continua si in viitor cu alte proiecte interesante si apreciate de publicul din toata lumea). Seria are 12 episoade, si face parte din genul Romance, dar eu consider ca este vorba de mai mult decat atat. Dupa ce veti viziona primele episoade, veti descoperi ca e mai interesant decat suna titlul, care este numele unei case de moda. Restul va las sa descoperiti singuri...

Poveste
Povestea este centrata in jurul unei eleve, Caroline, care este remarcata de o trupa de designeri, si i se propune sa fie model si sa le prezinte creatiile. Initial, ea respinge aceasta idee, mai ales dupa ce il vede pe Arashi, un punkhead cu piercing-uri, care alerga dupa ea. Dupa ce lesina la vederea lui Isabelle, care era imbracat (este baiat de fapt) ca o vaduva, Caroline ajunge in "atelierul" designerilor, care va deveni locul lor de distractie pentru urmatoarea perioada din viata ei.

Ea se imprieteneste destul de repede cu Miwako, sora mai mica a unui renumit designer de haine, si este impresionata puternic de George, care era managerul intregii echipe, si cel care se ocupa de designul tuturor creatiilor ParaKiss, propria lor marca de imbracaminte. Impreuna cu ei, Caroline isi va petrece perioada de dinainte de examene, si in cele din urma, va trebui sa aleaga ce drum va urma in viata. Tot acum este si timpul pentru o mica poveste de dragoste, moment in care isi lasa inima sa-i decida urmatorii pasi pe care ii face...

Gabi a uitat sa va spuna ca de fapt, numele elevei din povestea de mai sus este Hayasaka Yukari. Miwako ii pune numele de Caroline, pentru ca fata refuza sa ii spuna cum o cheama, si numele i se potriveste la fix. Pe parcursul serialului, unele personaje o vor striga Yukari, altele - Caroline, lucru de altfel legat de lumea "dubla" in care se invarte fata.

In orice caz, daca vi se pare ca rezumatul de mai sus e un pic vag cu privire la ce se intampla in serial, credem ca e mai bine asa. Serialul are cateva suprize si nu am vrea sa le pierdeti (Gabi a zis ca nu vrea sa spoileze prea mult de data asta).

Grafica
Stilul grafic al acestui anime este putin diferit de stilul anime “clasic”, in special la nivelul personajelor. Acestea au trasaturi mult mai apropiate de realitate – dar ce e si mai important – au multe trasaturi. Fetele personajelor au mai multe linii decat suntem obisnuiti din alte anime-uri – si, dupa cum veti vedea, acest lucru le sporeste expresivitatea. Avand mai multe linii pe care sa le schimbe, animatorii pot reprezenta semnificativ mai multe tonuri emotive, daca le pot spune asa.

Calitativ, desenatorii personajelor fac o treaba exceptionala. Personajele sunt desenate aproape perfect coerent – indiferent de unghi, pozitie sau chiar coafura si haine. Aceste ultime doua elemente sunt de mentionat in mod special. Atunci cand un personaj isi schimba aranjamentul parului, ramane perfect recognoscibil dar e in acelasi timp profund diferit – cam ca in realitate. In ceea ce priveste vestimentatia personajelor, avand in vedere si subiectul, Paradise Kiss impresioneaza: majoritatea personajelor isi schimba hainele foarte des (cum ar fi si de asteptat de la ei), iar hainele (si accesoriile!) lor sunt extraordinar desenate. O exceptie aici ar fi abordarea simplista de aplicare a unor pattern-uri de haine, dar acesta este un defect minor.

La celalalt subcapitol definitoriu grafic, fundalurile, Paradise Kiss este undeva la un nivel mediu. Fundalurile sunt in general bine lucrate si ocazional frumos detaliate – dar rareori impresioneaza. Nu am intalnit sindromul anime-ului de buget scazut (fundal din patru linii si un gradient) dar nici ceva comparabil cu un Ghibli sau, in general, un film anime de buget mare. Ca si in subiect – accentul cade pe personaje, nu pe fundal.

Dintre particularitatile grafice ale serialului, ar fi de mentionat trei. In primul rand, efectele de focalizare si defocalizare – in general bine folosite si nu exagerate, dar care apar mai mult in primele episoade. In al doilea rand schimbarile de stil – in momentele de soc (de obicei de natura amuzanta), personajele sunt desenate intr-un mod simplificat si/sau exagerat – lucru care contribuie la aspectul comic al situatiei. Tehnica este folosita in multe anime-uri dar este mult mai pregnanta aici, avand in vedere stilul atat de diferit din restul timpului.

In ultimul rand as vrea sa mentionez ceva ce veti observa din primul moment: la inceputul episoadelor (precum si la mijlocul lor), realizatorii ne prezinta niste imagini oarecum reale in care se misca animale fantastice animate – o gaselnita putin ciudata (si exagerata ca durata) la inceput – dar care dupa un timp devine un pretext bun pentru unele dintre cele mai intime ganduri ale lui Caroline. Pana la sfarsitul serialului veti ajunge sa indragiti aceste mici secvente.

Exista si aici cele doua stiluri de desenare - cel serios, si cel comic, in care personajele apar desenate ca niste caricaturi care le accentueaza acea trasatura a personalitatii ce le face unice. Trecerea de la un stil la altul nu se produce foarte des, dar e de efect. In rest, unele personaje sunt desenate foarte ciudat: de exemplu, Miwako, ce are aproape mereu desenate buzele ca un covrig roz inflexibil :), dar sunt si scene in care este detaliata atat de mult, incat pare cu mult mai matura decat este. Apoi, Arashi arata ca un punkhead autentic, si reinventeaza conceptul de piercing, folosind ace de siguranta. George este imbracat mereu la costum, iar cu palaria sa, uneori aduce a gangster din jocul Fallout (New Reno, anyone? - ii lipsea Tommy Gun-ul, dar in rest, arata perfect, inclusiv postura corpului).

Probabil cel mai mult m-a impresionat modul de desenare al Jaguarului lui George, care are niste reflexii impresionant realizate pe capota, iar scena din OP, cand el e la volan cu ochelari de soare si are acel guler cu pene negre la haina mi s-a parut cea mai reprezentativa pentru imaginea lui. La capitolul ciudatenii, Isabelle nu este femeie, dar arata foarte convingator (iar asta este doar un alt mod de a arata ca un artist este uneori foarte excentric).

Fundalurile mi s-au parut sterse, si de fapt, asa arata tot orasul, fiind prezentat ca un loc aglomerat, unde oamenii zumzaie pe strazi fara sa-i intereseze ce fac restul din jur: veti vedea scene cu foarte multi oameni care fiecare alearga in alta parte, iar protagonistii nostri apar izolati, intr-o "mare de oameni". Iar culorile folosite, chiar si pentru copaci, sunt lipsite de viata, dinamismul fiind dat de hainele si coafurile eroilor nostri, care sar in ochi prin coloritul lor strident, diferit fata de tot ce e in jur.

Imaginile cu animale fantastice despre care vorbea Danutsu sunt amintirile lui Caroline, si sunt realizate in stil alb-negru, iar animalutele de pe fundal sunt probabil un simbol al visurilor sale de adolescenta. La inceput mi s-au parut foarte ciudate, pentru ca am vazut serialul dupa Serial Experiments Lain, si ma obisnuisem deja cu scenele dementia. E ceva unic, si le-am vizionat pe toate, pentru ca mai apar detalii despre viata ei.

Sunet
Coloana sonora a fost unul din lucrurile impresionante la acest anime, deoarece foarte rar am mai intalnit melodii atat de bine ritmate si antrenante. OP-ul si ED-ul se potrivesc perfect cu atmosfera si personajele din acest serial, iar de aceasta data, mi-au placut ambele. OP-ul se numeste "Lonely in Gorgeous" (faceti abstractie de traducerea mot a mot...), si este compus si cantat de Tommy february6 - un nume ciudat de scena pentru o fata, iar ED-ul se numeste "Do you want to", si e cantat de Franz Ferdinand.

La capitolul voce, Marika Matsumoto o interpreteaza pe Miwako, si tot ea a interpretat si personajul Rikku din celebra serie de jocuri Final Fantasy (partea X si X-2). Vocea ei e cea mai remarcabila, pentru ca pare mult mai tanara decat este (22 ani).

Sano Hiroaki a fost Music Producer si pentru seria Jyu Oh Sei (un alt OP reusit), iar muzica a fost realizata de grupul The Babys, si cu vocea lui Narasaki de la Coaltar of the Deepers. In general, coloana sonora este alcatuita din muzica ambientala: o combinatie chitara sau pian, dar apar si scene cu muzica "mistica" de clopote. Aproape tot timpul veti auzi in locurile aglomerate zgomotul de oras, al oamenilor care vorbesc sau masinilor ce trec pe strada. In rest, cel mai des se va auzi heavy metalul pe care il asculta Arashi in atelier, si veti auzi pe final si "Balada lui Arashi", care desi nu pare decat un cantec nearticulat la chitara, e foarte miscator. Si nu vreau sa uit sa mentionez si sunetul pe care il face motorul de la Jaguarul lui George >:).

Toate astea fiind spuse, nu am prea multe completari de facut. Intr-adevar OP este chiar ascultabil si foarte potrivit temei. ED-ul cantat de Franz Ferdinand a fost o surpriza. Franz Ferdinand nu sunt o formatie chiar asa de cunoscuta, dar totusi apar pe MTV ocazional si destul de des pe MTV2 (apareau, pe vremea cand prindeam acest post). Si in mod sigur nu sunt japonezi, ceea ce spune ceva despre bugetul serialului. In plus, melodia este bine cantata si bine integrata in serial.

Nici o generalizare nu este perfecta, dar, dupa experimente "stiintifice" nu pot decat sa recomand cu caldura fetelor care citesc acest review sa vada Paradise Kiss. Baieti, daca aveti prietena si vreti sa vedeti un anime impreuna - e perfect. Pentru cei care nu si-au auzit numele pana acum si cei care cred ca n-am dreptul sa generalizez in halul asta... eu zic sa-l vedeti. Chiar daca nu prea agreati subiectul/genul. E prea bun ca sa-l ratati.

Nota: 9.3/10

Recomandare: da, pentru calitate si lectia de viata.
(l-am luat dupa net)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://anime-gravity.forumz.ro/

Paradise Kiss
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Anime Discussion :: Anime in general-
Mergi direct la: